قیمت مرغ در ایران نسبت به تابستان بیش از ۴۰ درصد افزایش یافت

کمپ‌نیوز – قیمت هر کیلو مرغ در ایران به بیش از ۱۴ هزار تومان رسیده و پیش‌بینی‌ها از احتمال حذف مرغ از سبد غذایی از سبد خانوار ایرانی‌ها حکایت دارد.

مهدی یوسف‌خانی٬ رئیس ¬اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی، خبر داده که قیمت هر کیلو مرغ «آماده طبخ» روز یکشنبه دوم دی به ۱۴ هزار و ۳۰۰ تومان رسیده است.

وی علت افزایش بی‌سابقه قیمت مرغ را «کاهش ۴۰ درصدی تولید»، «سودجویی تولیدکنندگان مرغ زنده از شرایط فعلی»، «بیماری نیوکاسل» و «افزایش قیمت نهاده‌ها و جوجه یک‌روزه در بازار» اعلام کرده است.

به گفته این مقام مسئول، در حال حاضر «۴۰ درصد سالن‌های تولید مرغ گوشتی خالی است و سالن‌هایی که یک ماه و نیم گذشته جوجه‌ریزی کرده‌اند، مرغ زنده را با قیمت دلخواه عرضه می‌کنند».

افزایش قیمت مرغ به ۱۴ هزار تومان در حالی است که خبرگزاری مهر مرداد امسال بر اساس آمار رسمی نوشته بود که قیمت هر کیلوگرم مرغ ماشینی به ۹ هزار و ۸۹۳ تومان رسیده که نسبت به تیرماه ۲۸.۷ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۲۲.۳ درصد رشد داشته است.

بدین ترتیب با مقایسه قیمت بیش از ۱۴ هزار تومانی فعلی مرغ در بازار ایران، نرخ آن نسبت به مردادماه، بیش از ۴۰ درصد افزایش یافته است.

ایرنا٬ خبرگزاری دولتی ایران، علت جهش قیمت گوشت مرغ در هفته‌های اخیر را «افزایش تقاضای این محصول به دلیل رشد بهای دیگر اقلام پروتئینی همچون گوشت قرمز، ماهی و تخم مرغ» اعلام کرده است.

این خبرگزاری به نقل از محمد یوسفی٬ رئیس انجمن پرروش دهندگان مرغ گوشتی خبر داده که «اقشار کم‌درآمد و متوسط جامعه به جای مصرف گوشت قرمز و ماهی به مصرف این محصول روی آورده‌اند که سبب افزایش تقاضا شده است».

در همین حال، علی قربانی نماینده بجنورد در مجلس هشدار داده که ادامه روند گرانی گوشت و مرغ موجب «حذف» مرغ از سبد خانوارهای ایرانی خواهد شد.

قربانی افزوده که «افزایش بی‌رویه قیمت مرغ، گوشت قرمز، روغن و دارو در بازار غیرقابل توجیه است.»

کاوه زرگران، دبیرکل کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، مردادماه امسال هشدار داده بود که سیاست‌های اقتصادی دولت ایران و اختصاص ارز دولتی تنها به کالاهای اختصاصی باعث می‌شود که قیمت محصولات غذایی تا ۱۰۰‎ درصد افزایش یابد.

در تابستان سال ۹۱ هم افزایش قیمت عمده کالاهای اساسی به ویژه مرغ و برنج به دلیل «احتکار» خبرساز شده بود.

در آن سال، نه تنها برنج و مرغ در برخی از ماه‌ها کمیاب شد، بلکه با رشد قیمت نیز مواجه شدند.

خبرگزاری ایسنا در تیرماه سال ۹۱ در گزارشی نوشته بود: «قيمت هر كيلو مرغ در ۱۶ تير ماه امسال در حالی ۵۸۰۰ تومان گزارش شده كه اين ميزان در ميانه تير ماه سال‌های ۹۰، ۸۹، ۸۸ و ۸۷ به ترتيب ۳۳۰۰، ۳۰۰۰، ۲۲۰۰ و ۲۳۰۰ تومان بوده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *