تجمع چندیدن باره کارگران روغن نباتی جهان در مقابل استانداری/ ۲۸ ماه است حقوق نگرفته‌ایم

کمپ نیوز – کارگران روغن نباتی جهان برای چندمین بار به دلیل عدم تحقق مطالباتشان در مقابل استانداری زنجان تجمع و خواستار رسیدگی مسؤولان به مسائل و مشکلات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری فارس، به روال ۲۸ ماه گذشته کارگران روغن نباتی جهان برای جلب توجه مسؤولان به مشکلات خود که مسئله‌ای جز دریافت حق و حقوق اولیه خود است در مقابل استانداری تجمع کردند.

پلاکاردهای همراه کارگران حاضر در این تجمع بیانگر مشکلات آن‌ها است.

عدم دریافت حقوق پنج ماه از هفت ماه گذشته از سال‌جاری، عدم واریز ۲۸ ماه بیمه، حقوق معوقه از سال‌های گذشته و در نهایت به تعطیلی کشیده شدن کارخانه از جمله مشکلات اعلامی توسط این کارگران است.

یکی از کارگران معترض به خبرنگار فارس گفت: کارگران برای حل مشکلات خود همه اقدامات مرسوم را انجام داده و به نتیجه‌ای نرسیده‌اند از این رو بار دیگر مجبور به تجمع شده‌اند.

وی با بیان اینکه ۹۰ درصد کارگران شکایت خود را از مسؤولان کارخانه به اداره کار ارائه کرده‌اند، در این میان هیچ کس مسؤولیتی در قبال این کارگران قبول نمی‌کند.

این کارگر که خواست نامش محفوظ بماند، ادامه داد: کارگران کارخانه روغن نباتی جهان بین استانداری و اداره کار پاس‌کاری می‌شوند و دیگر نمی‌دانند چه کاری باید انجام دهند.

در همین رابطه مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان به خبرنگار فارس گفت: وظیفه این اداره کل در حوادث اینچنینی ثبت شکایت و بررسی موضوع است.

هومن امیدوار ثبت شکایت را نخستین اقدام مورد نیاز در مورد طی مرحله رسیدگی به مشکلات بین کارگر و کارفرما دانست و تصریح کرد: این اقدام توسط کارگران روغن نباتی جهان هم انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه ابلاغیه رسیدگی به شاکیان کارخانه روغن نباتی جهان صادر شده است، ادامه داد: کارگران شاکی باید بر اساس زمان و ساعت ابلاغیه صادر شده به اداره کار مراجعه کنند.

مدیر روابط کار اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان زنجان تاکید کرد: این اداره بر اساس وظیفه ذاتی خود به شکایت شاکیان از جمله کارگران کارخانه روغن نباتی جهان رسیدگی خواهد کرد.

همچنین ابرهیم فتاحی طی گفت‌وگویی با خبرنگار فارس بر تلاش مجموعه استانداری به ویژه حوزه امنیتی و انتظامی برای حل مشکلات کارگران روغن نباتی جهان تاکید کرد و گفت: با هماهنگی انجام شده با اداره کار، جلسات بررسی شکایت این کارگران از روز ۲۶ آبان‌ماه آغاز می‌شود.

معاون امنیتی و انتظامی اداره کل امور امنیتی و انتظامی، اتباع امور مهاجرین استانداری زنجان با تاکید بر به‌حق بودن مطالبات کارگران روغن نباتی جهان افزود: نظر مسؤولان استان بنا بر حمایت از واحدهای تولیدی با هدف حمایت از اشتغال استان زنجان است.

وی با اشاره به اینکه روغن نباتی جهان به غیر از روغن دو خط تولیدی دیگر هم دارد، ادامه داد: اگر مدیریت مجموعه بنا بر راه‌اندازی این مجموعه داشته باشد می‌تواند، چرا که محصولات این واحد مورد نیاز مردم است.

معاون امنیتی و انتظامی اداره کل امور امنیتی و انتظامی، اتباع امور مهاجرین استانداری زنجان تاکید کرد: مشکل کارخانه روغن نباتی سوء مدیریت دارد که باید برای حل آن اقدام شود.

فتاحی از برنامه‌ریزی برای برگزاری جلسه با مالک واحد روغن نباتی جهان خبر داد و گفت: از وی برای حضور در این جلسه دعوت شده و بر اساس برنامه‌ریزی انجام شده این جلسه در راستای احقاق حقوق کارگران و حفظ اشتغال برگزار خواهد شد.

شایان ذکر است، کارخانه روغن نباتی جهان از تاریخ یک اردیبهشت ۹۲ به فردی که چندین شرکت دیگر را هم در اختیار گرفته واگذار شده و بر اساس گفته کارگران مشکلات کارگران هم از همان زمان آغاز شد.

این شرکت قبل از واگذاری ۶۰۰ کارگر داشته که به تدریج تعدیل شده و در حال حاضر ۱۱۵ تا ۱۲۰ کارگر در آن مشغول به کار هستند که با وضعیت پیش آمده حدود ۹۸ نفر با مراجعه به اداره کار شکایت خود را از مالکان این واحد تولیدی ثبت کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *