پنج اتحادیه کارگری جهانی به خامنه‌ای: از درخواست اعدام برای ۱۷ بازداشتی در قزوین شوکه شدیم

کمپ نیوز – کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در نامه‌ای به رهبر ایران، به نیابت از طرف خود و چهار فدراسیون جهانی کارگری و صنفی با ۲۰۰ میلیون عضو،‌ می‌گوید که از درخواست دادستانی شهر قزوین برای صدور اشد مجازات برای ۱۷ تن از بازداشت‌شدگان در ارتباط با اعتصاب کامیون‌داران در روزهای اخیر «عمیقا شوکه شده است».

به گزارش رادیو فردا، این اتحادیه‌های بین‌المللی صدور چنین درخواستی که به گفته محسن کرمی، سرپرست دادستانی قزوین،‌ شامل اعدام خواهد بود را نقض شدید و آشکار حقوق کارگران دانسته و گفته‌اند که در هر جامعه، غیرقابل قبول است که کارگران در دفاع از منافع اقتصادی خود اعدام شوند.

در این نامه از خامنه‌ای خواسته شده که اتهام‌ها علیه بازداشت‌شدگان در ارتباط با اعتصاب کامیون‌داران فورا و بدون قید و شرط لغو و امنیت آنها تضمین شود و در عین حال،‌ مذاکره با کامیو‌ن‌داران انجام شود.

کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، ‌فدراسیون آموزش بین‌الملل، اتحادیه بین‌المللی صنایع، فدراسیون بین‌المللی کارگران صنایع غذایی،‌ ‌کشاورزی و هتلداری در این نامه از کمیته آزادی انجمن‌ها و کمیته استانداردهای سازمان بین‌المللی کار خواستند به حکومت ایران، مسئولیت‌هایش را در زمینه لزوم احترام به حقوق بنیادین صنفی و کنوانسیون‌های آن سازمان یادآوری کنند.

در جریان اعتصاب حدودا دو هفته‌ای کامیون‌داران در برخی از مناطق ایران، بیش از ۲۰۰ تن بازداشت شدند. مقام‌های نیروی انتظامی و قوه قضائیه آنان را متهم به ممانعت از عبور کامیون‌ها و یا حمله به آنها کرده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *