عفو بین‌الملل خواهان توقف اجرای حکم اعدام زینب سکاوند شد

کمپ‌نیوز – زینب سکاوند که در نوجوانی به اعدام محکوم شده است، فردا در زندان مرکزی ارومیه به دار آویخته خواهد شد.

به گزارش عفو بین‌الملل، زینب سکانوند، زندانى ٢۴ ساله کرد، به انفرادى انتقال داده شده و قرار است روز ١٠ مهر (فردا سه‌شنبه) در زندان ارومیه اعدام شود.

فیلیپ لوتر مدیر تحقیقات شمال آفریقا و خاورمیانه عفو بین‌الملل در واکنش به این خبر گفت: «مقامات ایران باید فورا اجرای حکم اعدام زینب سکانوند را متوقف کنند. او زمانیکه تنها ۱۷ سال سن داشت بازداشت شد و به اتهام قتل همسرش، که در سن ۱۵ سالگی با او ازدواج کرده بود، محکوم به اعدام شد. با توجه به زیر ١٨ سال بودن زینب سکانوند در زمان وقوع جرم و همچنین روند به شدت ناعادلانه دادرسى، اجراى حکم اعدام وى باید فورا متوقف شود.»

وی ادامه داد: «زینب سکانوند‌ تنها در آخرین جلسه محاکمه خود در سال ۲۰۱۴ به وکیل دسترسی پیدا کرد و در آن مقطع اعترافات قبلى خود را پس گرفت. او گفته است که در دوران بازداشت، ماموران پلیس مرد او را از طریق ضرب و شتم شکنجه کرده اند.»

این مقام عفو بین‌الملل تاکید کرد: «مقامات ایران باید فورا محکومیت اعدام زینب سکانوند را لغو کرده و زمینه اعاده دادرسى را بدون توسل به مجازات اعدام‌ و‌ مطابق با اصول دادرسى عادلانه ناظر به اطفال و نوجوانان فراهم نمایند.»

زینب سکانوند دو روز پیش از انتقال به انفرادى براى اجراى حکم به بهداری زندان فرستاده شد و تحت آزمایش بارداری قرار گرفت. نتیجه آزمایش منفی بود. بر این اساس مقامات زندان روز نهم مهر با خانواده زینب سکاوند تماس گرفتند و گفتند که برای آخرین ملاقات به زندان بیایند و حکم او قرار است روز بعد به اجرا گذاشته شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *