یک عضو کانون صنفی معلمان در گفتگو با کمپ‌نیوز: حکم سنگین برای محمد حبیبی برای به محاق بردن فعالیت‌های صنفی است.

کمپ‌نیوز – روز ۱۳ مرداد ماه رای دادگاه انقلاب تهران در مورد محمد حبیبی، عضو کانون صنفی معلمان صادر و به وی ابلاغ شد.

طبق این رای، آقای حبیبی به ۱۰ سال و نیم حبس ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب و گروه‌ها و دو سال ممنوعیت از خروج از کشور هم محکوم شده است.

کمپ‌نیوز به همین دلیل مصاحبه‌ای داشته با یکی از اعضای کانون صنفی معلمان تهران که در زیر می‌خوانید.

۱.  لطفا مختصری از کار و فعالیت‌های آقای حبیبی برای مخاطبان کمپ‌نیوز بگویید. ایشان معلم هستند، در چه مقطع تحصیلی و چه درسی را تدریس می‌کردند؟ از چه زمانی عضو کانون صنفی معلمان بودند؟

آقای حبیبی در مقطع هنرستان و در رشته ساخت و تولید تدریس می کنند  و از چهار سال پیش یعنی سال ۹۳ فعالیتهای صنفی خود را شروع کردند و از سال ۹۵ در انتخابات مجمع عمومی کانون صنفی معلمان تهران به عنوان کاندیدای هیات مدیره ثبت نام کرد و پذیرفته شد و از آن پس تا کنون به عنوان یکی از اعضای هیات مدیره این تشکل به فعالیتهای صنفی خود ادامه داده است .

۲. لطفا مختصری از روند بازداشت آقای حبیبی بگویید. محمد حبیبی چه زمانی و چطور و به چه علت بازداشت شد؟

آقای حبیبی دو بازداشت داشتند. بار اول در دوازدهم اسفندماه ۹۶ همرا با ضرب و شتم در مقابل دیدگان دانش آموزان در جلوی درب مدرسه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند. این بازداشت ۴۵ روز به طول انجامید و پس از آن با قرار وثیقه، در تاریخ ۲۵ فروردین ماه ۹۷ آزاد شدند. اتهامات وارده بر ایشان در این بازداشت عبارت بودند از اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور از طریق عضویت در تشکل کانون صنفی، تبلیغ علیه نظام از طریق نوشتن مقالات آموزشی و صنفی.

بازداشت دوم با فاصله تنها بیست و اندی روز از بازداشت اول در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۹۷ در تجمعی صنفی و آرام که به مناسبت بزرگداشت مقام معلم در مقابل سازمان برنامه و بودجه با فراخون شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان برگزار شده بود مجددا با ضرب و شتمی شدیدتر از دفعه قبل و اینبار در مقابل دیدگان دهها معلم و همکار وی صورت گرفت و ایشان از آن پس تا کنون همچنان در بازداشت موقت بسر می برند. اتهامات وارده بر ایشان در این بازداشت اخلال در نظم عمومی از طریق شرکت در تجمع و نافرمانی از دستور پلیس در هنگام بازداشت عنوان شده است.

۳. بازجویی‌های آقای حبیبی چقدر به طول انجامید؟ آیا در این زمان ایشان تحت فشار روحی و جسمی هم بودند؟ در بازجویی‌ها از او چه می‌خواستند؟

بازجویی مربوط به بازداشت اول ایشان ۱۶ روز به طول کشید و بازجویی مربوط به بازداشت دوم سه روز طول کشید .

نگهداری متهم در سلول انفرادی در هنگام بازجویی بدون شک فشار روحی و روانی زیادی بر شخص وارد خواهد کرد. در بازداشت دوم به دلیل ضرب و شتم شدیدی که برشان وارده شده بود، ایشان علاوه بر فشار روانی ناشی از تحمل سلول انفرادی از نظر جسمی هم تحت فشار بودند که این فشار تا مدتها حتی پس از اتمام بازجویی ها و رفتنشان به بند عمومی همچنان ادامه داشت.

۴. طبق اخباری که منتشر شده، حقوق آقای حبیبی قطع شده است. چه نهادی مسول این تصمیم است؟ آیا مبنایی قانونی برای این تصمیم وجود دارد؟

پر واضح است که مسئولیت قطع حقوق ایشان با وزارت آموزش و پرورش است و این قطع حقوق ظاهرا بر مبنای غیبت غیرموجه ایشان صورت گرفته است .

۵. اتهامات آقای حبیبی چیست؟ آیا او در دادگاه حق دفاع از خود را داشت؟ روند دادرسی چگونه طی شد؟

اتهامات وارده ۱. اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، ۲. تبلیغ علیه نظام، ۳. اخلال در نظم عمومی، ۴. نافرمانی از دستور پلیس. دادرسی با حضور خود ایشان و وکلایشان صورت پذیرفت .

۶.  این حکم سنگین برای او بر چه مبنایی صادر شده است؟

بر مبنای همان اتهامات وارده که از هر مورد اتهامی ذکر شده در بالا اشد محکومیت آن اتهام توسط قاضی در نظر گرفته شد .

۷. صدور این حکم سنگین در چنین شرایطی چه معنایی دارد؟

از نظر ما آنچه در پس این حکم ناعادلانه دیده می شود به  نوعی اعمال فشار بر معلمان و فعالین صنفی جهت متوقف ساختن فعالیتهای صنفی و عدالتخواهانه آنها و به عبارت دیگر کنترل فعالیت های صنفی معلمان در شرایط فعلی است. یعنی این رای بیش از آنکه صرفا رای قضایی عادلانه  تنها برای یک  شخص باشد در واقع به منزله نوعی ابزار بازدارندگی و متوقف کننده جهت به محاق بردن فعالیتهای صنفی معلمان است .

۸. شرایط فعلی آقای حبیبی در زندان فشافویه چگونه است؟ وضعیت جسمی ایشان چطور است؟ آیا دسترسی به درمان دارند؟

وضعیت این زندان همانطور که بر همگان آشکار است، وضعیت بسیار بد و نامساعدی برای هر انسانی با هر اتهامی است. طبیعتا آقای حبیبی هم در این زندان همچون هر زندانی دیگری که در این زندان محبوس است در شرایط بسیار بدی به سر می برند. وضعیت جسمی ایشان در ابتدا به دلیل همان ضرب و شتم وحشیانه در هنگام بازداشت بسیار بد بود، در حال حاضر وضعیت نه چندان مساعد اما نسبتا بهتری نسبت به روزهای اول دارند. امکانات پزشکی از جمله دسترسی به پزشک در این زندان بسیار نامطلوب و بد است. پزشک در درمانگاه این زندان تنها هفته ای یک روز حضور دارند و در این روز هم از هربند تنها ۵ نفر را ویزیت می کنند.

۹. آیا آقای حبیبی یا وکیل مدافعش به این حکم اعتراض خواهند کرد؟

بله ، لایحه تجدیدنظر توسط وکلای ایشان تنظیم و به دادگاه تقدیم شده است .

۱۰. فعالین مدنی و صنفی در ایران چه کاری می‌توانند برای آقای حبیبی انجام دهند؟

ما از همه فعالین صنفی و مدنی و تشکلهای صنفی و مدنی که در این مدت، ما را همه جانبه حمایت و همراهی کردند چه در عرصه فضای مجازی و در عرصه فضای عینی بی نهایت سپاسگزاریم. به حق  این دوستان و این تشکلها همه آنچه را که لازم بود تا کنون به نحو احسن انجام داده اند و تنها چیزی که می توان گفت تقدیم مراتب سپاس و تشکر ویژه از تک تک آنهاست .

با تشکر از شما

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *