مدرسه‌ای که دانش آموزانش باید با کلاه ایمنی سرکلاس حاضر شوند

کمپ نیوز- دانش آموزان روستای “میان تنگان” در بخش کبگیان از توابع شهرستان بویراحمد و در ۷۰ کیلومتری شهر یاسوج مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد قرار است که مهرماه امسال در مدرسه ای با وضعیت نامناسب درس بخوانند و سال تحصیلی را آغاز کنند.

به گزارش ایسنا، دانش آموزان مدرسه روستای “میان تنگان” در دو مقطع ابتدایی و راهنمایی تحصیل می کنند، این مدرسه چند کلاس فرسوده و قدیمی مخروبه و غیرقابل استفاده تعریف می‌شود که با هر زمین لرزه کوچکی احتمال ریزش، تخریب و گرفتن جان دانش آموزان وجود دارد!

سعید رحیم کیش، دهیار روستای میان تنگان گفت: مدرسه روستای “میان تنگان” در حدود ۷۰ کیلومتری کیلومتری از شهر یاسوج، مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده است که تنها ظاهر آن مکان آموزشی است و دانش آموزان به سختی در آن به تحصیل مشغول هستند درب و پنجره های این مدرسه یا فاقد شیشه هستند و یا دارای شیشه شکسته اند.

وی اظهارکرد: مدرسه روستای “میان تنگان” حیاط و محوطه مناسب و در شانی ندارد که دانش آموزان آن همانند سایر دانش آموزان دیگر دور همدیگر حلقه بزنند و با هم با امنیت بازی کنند. این مدرسه سرویس بهداشتی مناسب و استانداردی ندارد.

مدرسه “میان تنگان” صندلی و میز استاندارد ندارد

رحیم کیش بیان کرد: در این مدرسه ۵۵ دانش آموز در دو مقطع ابتدایی و راهنمایی تحصیل می کنند که  ۳۰ نفر از این تعداد در مقطع ابتدایی و ۲۵  نفر در مقطع راهنمایی هستند و از میز و صندلی های استاندارد و مناسبی برخوردار نیست .

وی تصریح کرد: با این وضعیت مدرسه روستای “میان تنگان” دانش آموزان این مدرسه باید در سال تحصیلی ۹۷- ۹۸ با کلاه ایمنی وارد مدرسه شوند چراکه هر لحظه امکان ریزش آن وجود دارد.

سقف مدرسه ریزش کرده است

“سعید پیمان”، یکی از اهالی روستای “میان تنگان” در این خصوص به خبرنگار ایسنا گفت: سقف مدرسه میان تنگان استاندارد نیست و فرسوده است که بخشی از سقف این مدرسه ریزش کرده است و استحکام و مقاومت لازم را ندارد.

وی اضافه کرد: از مسئولان و متولیان امر استانی و کشوری و خیرین انتظار داریم در خصوص این مشکل چاره ای اساسی بیندیشند تا مردم روستا مجبور به مهاجرت به شهر نشوند.

وجود ۵۳ مدرسه با عمر بالای ۴۵ سال در بویراحمد

علی حسن‌زاده، رئیس آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد در این خصوص در گفت و گو با خبرنگار ایسنا گفت: از مشکلات این مدرسه اطلاعی ندارم و مدیر این مدرسه باید شخصا با حضور در آموزش و پرورش از نزدیک در زمینه مشکلات مدرسه صحبت تا ما این مشکلات را بررسی کنیم.

وی افزود: در شهرستان بویراحمد ۵۳ باب مدرسه با عمر بالای ۴۵ سال وجود دارد و ۱۰۳ مدرسه این شهرستان در زلزله۵.۳ ریشتری اخیر استان آسیب دیده اند.

بزرگترین مشکل آموزش و پرورش بویراحمد کمبود مدرسه و تجهیزات است

حسن زاده اظهارکرد: هم اکنون بزرگترین مشکل آموزش و پرورش شهرستان در زمینه فضای آموزشی و مدرسه و تجهیزات است. در مناطق سررود شمالی و جنوبی شهرستان ۲۸ مدرسه استیجاری داریم که متاسفانه برخی ساختمانهای آموزش و پرورش در اختیار برخی نهادها و سازمانهاست که از پس دادن آنها خود داری می کنند.

رئیس آموزش و پرورش شهرستان بویراحمد خاطرنشان کرد: علاوه بر مدرسه روستای “میان تنگان” ممکن است که ده ها مدرسه دیگر دارای شرایط این مدرسه در شهرستان بویراحمد داشته باشیم.

حسن زاده تصریح کرد: طی سال گذشته حتی یک ریال سرانه دانش آموزی به آموزش و پرورش داده نشد که همین امر نیز مشکلاتی را برای ما ایجاد کرده است. مدارس شهرستان بیشتر بصورت خودگردان اداره می شوند.

یک دیدگاه در “مدرسه‌ای که دانش آموزانش باید با کلاه ایمنی سرکلاس حاضر شوند”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *